Zmniejszmy ryzyko pożarów altan w ROD

Pożary altan ogrodowych to temat, który powraca każdej zimy. Na początku grudnia spłonęła altana w Szczecinie. W połowie grudnia całkowicie spłonęła altana w Chojnie. Na szczęście nikt w tych pożarach nie ucierpiał. Zniszczone zostało jednak mienie, czasem również na sąsiednich działkach. Poniesiono duże straty finansowe.

Najczęstszą przyczyną pożarów altan na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest ogrzewanie altan piecykami i pozostawianie ich bez nadzoru, wybuchy butli gazowych lub zwarcia instalacji elektrycznych, będących w złym stanie. W dużej mierze to skutek nielegalnego zamieszkiwania na działkach osób bezdomnych lub działkowców nie przestrzegających przepisów ROD.

Ryzyko pożarów altan minimalizować możemy poprzez stosowanie się do wskazówek zawartych w „Otwartym programie bezpieczeństwa w rodzinnych ogrodach działkowych PZD”. Jego kluczowy punkt jest najprostszy i najłatwiejszy w realizacji. Jest nim sąsiedzki monitoring, czyli utrzymanie stałego kontaktu z sąsiadami i informowanie ich o nietypowych sytuacjach mających miejsce nie tylko na swojej, ale i sąsiednich działkach. Reagowanie na zdarzenia mogące grozić pożarem. Zgłaszanie obecności osób bezdomnych oraz działkowców nielegalnie zamieszkujących na działkach, Zarządowi ROD oraz odpowiednim służbom (dzięki temu możemy uchronić nie tylko dobytek, ale nawet uratować czyjeś życie). Niezbędne jest również regularne serwisowanie sieci energetycznej i kontrola instalacji elektrycznych w altanach ogrodowych. Indywidualnie, warto pomyśleć o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej.

Zarząd ROD „Zielone Tarasy”

You are currently viewing Zmniejszmy ryzyko pożarów altan w ROD